Прямоточні або спортивні глушники досить популярні в Україні, їх встановлюють як на іномарки, так і на вітчизняні автомобілі. Найбільш популярний варіант не повної зміни всієї системи вихлопу на спортивну, а лише заміна одного глушника. В цьому випадку можна отримати наступний ефект: зміна звучання роботи двигуна на спортивне з низьким звучанням. Найчастіше саме це і є причиною бажання зробити прямоточний глушник на своєму автомобілі. Деякі автовласники, кому подобається проводити час в гаражі, намагаються зробити саморобний прямоток, однак це не особливо гарна ідея. Ми не будемо розглядати питання, як зробити спортивний глушник своїми руками, а зупинимося тільки на заводських варіантах запчастин тюнінгу вихлопної системи.
Після установки прямоточного глушника зміниться звук роботи двигуна на всіх обертах. Звук стане більш соковитим з переважанням низьких частот. Звук стане ефектним, проте в зв’язку з цим виникає питання, чи можна їздити з прямотоком в Україні? Який штраф за прямоточний глушник може очікувати власника авто, який зробив таку модифікацію свого автомобіля? Давайте розглянемо ці питання.
Чи можна ставити прямоток на машину?
Перше питання, з яким ми розберемося, чи можна встановлювати прямоток. Прямої заборони на модернізацію вихлопної системи у нас в країні немає, тому встановлювати прямоток цілком можливо. Однак в Україні є ДСТУ 3649:2010, в якому, в розділі «Вимоги до двигуна і його систем», є обмеження на рівень шуму, створюваний транспортним засобом. На підставі цієї вимоги можливе накладення штрафу на власника, що порушує це правило. Однак це далеко не обов’язково має стосуватися випадку, коли ви вирішите поставити прямоток.
У вимогах зазначено, що рівень шуму не повинен перевищувати заводську норму. Зрозуміло, на місці зупинки транспортного засобу, потрібно знати норму шуму для конкретного транспортного засобу, а також мати необхідні прилади, щоб визначити відповідність або невідповідність. Варто уточнити, що прилади повинні бути у інспектора і повинні бути правильно налаштовані, про що повинен бути відповідний документ державного зразка про проходження повірки приладу в службі стандартизації та метрології. Інакше його показання не можуть бути взяті до уваги в разі судового розгляду. Якщо немає документа, що підтверджує правильність показань приладу, то ви цілком можете опротестувати рішення про виписування вам штрафу.
Якщо немає точних даних про рівень шуму, згідно заводським стандартам, то нормами передбачено граничне значення, яке відповідає величині шуму в 87 децибел. Вимірювання рівня шуму повинно проводитися на холостому ходу, а більшість налаштованих прямоточних заводських глушників не перевищують цього значення.
Саме тому ідея зробити спортивний глушник самому є поганою. Ви можете зробити спортивний глушник і не розрахуєте рівень шуму, і легко можете потрапити під штраф. З цих же міркувань питання, чи можна їздити без глушника і резонатора, має однозначну відповідь. Згідно з існуючими у нас в країні нормами, такий транспортний засіб не буде їм задовольняти, і ви будете платити штрафи, аж до відправлення автомобіля на штрафмайданчик.
І так, якщо ви вирішите ставити прямоток, які можливі штрафні санкції та в яких випадках ви можете отримати.
Штраф за прямоточний глушник може бути накладено в разі виконання всіх умов:
- інспектор дорожньої поліції має відповідний прилад для вимірювання рівня шуму роботи двигуна;
- такий прилад повинен мати підтверджуючий документ правильності і законності його роботи;
- на холостому ходу автомобіль не повинен перевищувати поріг рівня шуму в 87 децибел.
У реальності можна зрозуміти, чим загрожує прямоток? За весь час його установки у вас якщо і з’являться питання з боку дорожньої поліції, то в лічених випадках, а довести, що ваш автомобіль не відповідає вимогам не так і просто. Потрібні відповідні вимірювальні прилади.
Чи можна пройти техогляд з прямотоком?
Якщо ви встановили на свій власний автомобіль прямоточний глушник, і ви не використовуєте ваше авто з метою перевезення пасажирів або в комерційних цілях, то проходження техогляду вам не потрібно. Тому труднощів, як пройти з прямотоком техогляд, у вас не виникне абсолютно.
Якщо ви використовуєте свій автомобіль, наприклад, під таксі. То проходження державного техогляду обов’язково. В цьому випадку, під час його проходження, рівень шуму буде вимірюватися на холостому ходу і ваш прямоточний глушник не повинен перевищувати норми в 87 децибел.
Якщо ви вирішили поставити спортивний глушник, і задумалися, чи можна їздити з прямотоком, то ми, сподіваємось, допомогли відповісти на ваше запитання. Як ради можна порекомендувати установку заводських якісних прямотоків, які мають правильно налаштовану систему компенсації рівня шуму.
Про автора